GİRDAP: “Bir çıkış yolu var mı?”

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, dünyaya 7/24 erişimi olan bir insanın veya sosyal medyadaki takipçileri ile her şeyini paylaşan bir kullanıcının hayatında “yalnızlık” olması, adı “sosyal” olan bir medyayı kullandığı dönemde paradoksun Madonna’sıdır. Sosyalleşmenin artmasına aracı olan bu medya türü bu kadar hayatımızda hâkimken, nasıl olur da “yalnızlık” kendini daha fazla hissettirmeye başlar?

Yeni bir hayatın arifesinde duran insanoğlu, kendi Araf’ında geleceğini anlamaya çalışırken, ilk hissettiği duygu “kronik yalnızlık” ve “mutsuzluk”… Bir tercih sonucunda vardığı bu noktada, kutsallaştırdığı “insan” hikayesini sonlandırıp, mutlak hakimiyetini makineleşmeyle paylaşacağı bir döneme geçiş yapmayı sürdürüyor.

İnsanın, insansı ile buluşmasında kaybeden insan olacak. Belki de, farkında değiliz ama bugüne kadar verdiğimiz sınavlardaki başarıya bakılırsa, kendi yarattığımız çözümlerle birlikte, kendi girdaplarımızı da yaratıyoruz.

Bugün artık iyice şekillenen ekonomi savaşları ve gelecek kaygısı ile siyasal tercihlerini belirleyen “sıradanların” yarattığı bir Trumpizm, yarının alacağı şeklin bugünkü eksizleri olarak karşımıza çıkıyor. Organizasyonların dayandığı “sanayi devrimi” doktrinleri ile “bilgi toplumu” dinamiklerinin fren-gaz ilişkisi içinde insan değişiyor. Değişen insan da, eş zamanlı olarak kendi sonunu hazırlarken, yeni bir medeniyetin doğuşuna hizmet ediyor.

İpin inceldiği gri dönemde, kopacağı anın, hiçbir neslin devamı olmayan Z nesli ile olacağını düşünüyorum. Dünyanın yaradılışından bugüne kadar geçen zaman içinde, birbiri ile en fazla iletişimde olan bu neslin, fonksiyonun ve yaşadığı çevrenin daha değerli olacağı bir geleceği hazırlama sürecinde, devraldığı mirası inşa eden neslin kurumlarının ne kadarını hayatta bırakacağı ise meçhul.

Finans teknolojileri de, bu dönüşümden payını alacak. Hızla gelişen sektör sayesinde ödemeler ve diğer finansal hizmetler değişiyor. Bu sektöre yeni katılan dinamik şirketler, tüm işletmelerin yararlanabileceği yeni platformlar ve hizmetler sunuyor.

Capgemini’nin Dünya Finans Teknolojisi Raporu – 2018’e göre finansal hizmetler sektörü, GAFA (Google, Apple, Facebook ve Amazon) gibi büyük teknoloji firmaları tarafından belirlenen bara bağlı olarak, kolaylık ve kişiselleştirme için müşteri beklentilerinin artmasıyla yeniden şekilleniyor. Beklentiler çok net; Çeviklik ve gelişmiş müşteri deneyimi…

Hız, rahatlık, esneklik ve güvenlik yeni dönemin temel girdileri haline geliyor. Bu girdiler için beklentiyi yaratanlar ise finans teknolojisinin yeni oyuncuları olan “start-up”lar… Açık sistemler, API entegrasyonları ve dağıtık veri depolama yetenekleri, değişen nesillere yeni “para yönetme” ve “harcama” alternatifleri sunuyor.

Salesfoce’un araştırmasına göre, Millenials, finans teknolojisi hizmetlerini, bankaların sağladığı benzer hizmetlerden daha fazla tercih ettiğini söyledi. Bu oran %64… Yani, üçte ikilik bir rakam… Bu oran GenX için %43, Baby Boomers için %40)

İnsanlık göç ediyor…

Gönüllü olarak teknolojinin sunduğu nimetlerle, dijital bir hayata göç ediyor. Bu göç sırasında, yaşanan değişimlerin farkına varamayabiliyoruz. Ancak, yol boyunca sıcaktan, susuzluktan, kaynak bulamamaktan elenenlerimiz olacak. Dijital dünyada yerleşik düzene geçtiğimizde anlayacağız tüm yaşananların vahametini… Veri selleri altında kalan bir nesil, kendi yarattığı girdabın içinde havasız kalarak hissetmeye başlıyor bazı şeyleri… Ama inatla tuttuğumuz nefesimiz, bizi ne kadar daha idare edecek…

İnsanlık değişiyor…

Her yeni çözüm, bazı eski çözümleri yıkıcı bir şekilde ıskartaya çıkarıyor. Ya da insanlığın çözmesi gereken yeni sorunlar üretiyor. İnsan egosunun şekillendireceği bir geleceği, yapay zekanın yaratacağı bir gelecekle paylaşacağız. Bu girdaptan bir çıkış yolu bulmalıyız.

Bugünün “yenilikçi” mucitlerinin yetenekleri ile finans teknolojisinde var olan büyük yapıların hükmetme gücünü paylaştırarak, ortaya çıkabilecek girdapları “insan” için çözüm üreten yapılara dönüştürebiliriz.

Bu, bizlerin önünde durabileceği bir sel değil, zaten. Direnç üretemeyeceğimiz büyüklükte yeni bir çağa göç ediyoruz. Temel doktrinleri biz bugün savunsak da, yeni nesil (Z Nesli), bu doktrinleri devam ettirerek büyümeyecek.

Ödeme sistemleri değişiyor… Beklentiler değişiyor… İnsan değişiyor… Gelecek değişiyor…

Her şeye şu soru ile başlayalım mı:

Gelecek, herkes için güzel mi gelecek?

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s