GELECEKTE BU SORUYA HAZIRLIKLI OLUN: “İNSANSI MISIN, İNSAN MI?”

indir

Her Nisan ayında, Tahran’da “Robocup Iran Open” robotlararası futbol turnuvası düzenleniyor. İran’daki üniversitelerden ve liselerden, ayrıca İran dışından gelen yabancı öğrencilerden oluşan 320 takım bu turnuvada mücadele ediyor. Organizasyonun ev sahibi Qazvin İslami Özgürlük Üniversitesi

Küçük tip, orta tip, çocuk tipi, standart platform ve insansı robotlardan (humanoid) oluşan farklı liglerde, robotlar ve onları yöneten ekipler karşı karşıya geliyorlar.

İnsansı robotlar (humanoid), dengelerini eş zamanlı olarak korurken, bağımsız bir şekilde yürümek, koşmak ve topa vurarak şut çekmek zorundalar. Ayrıca robotlar, takım içindeki diğer robotların yapacakları hareketlerle duyarlı ve iletişim halinde olmalılar.

İşin en ilginç yanı, Uluslararası Robocup Federasyonu, 2050 yılında FIFA şampiyonunu yenebilecek bir insansı robot (humanoid) takımı geliştirmeyi istiyor.

Robocup Iran Open ile ilgili küçük bir not daha; Robocup 2016’nın galibi Almanya oldu.

*          *          * 

Yeni geliştirilen “Beauty.ai” uygulaması, 5 ayrı algoritmayı kullanarak yüz simetrisi, ten rengi ve kırışıkları temel alarak farklı insanların yüzlerini karşılaştırıyor.

Şu an, bir uygulama şeklinde hayatımızda…

119 ülkeden, özçekim tekniği ile makyajsız yüz fotoğraflarını yükleyen kullanıcılar, 6.000 farklı girişten oluşan bir kontrol grubunun verileriyle karşılaştırılarak değerlendiriliyorlar.

Uygulamacılar, toplanan bütün verilerin ilerideki projelerine önemli bir destek olacağını söylüyorlar; hatta gelecek projeleri için de bir örnek veriyorlar:

İnsanların yüzünü esas alan fotoğrafların işlenmesi ile elde edilecek veriler yardımıyla, sağlıkları hakkında geri bildirim yapabilecek yeni bir uygulamanın geliştirilmesi hedefleniyor. Belki de, büyük veriyi analiz ederek yaşlanmayı yavaşlatacak efektif bir yöntem, bu tip uygulamalar neticesinde bulunacak. 

*          *          *

Kendi turnuvaları var, belki de kim daha güzel ve sağlıklı onlar karar verecek… Bunlar, insanoğlu için tehdit değil gibi gözüküyor.

Peki ya, iş yerlerinde robotların varlığı artarsa?

San Fransisco’da Eylül ayı itibariyle, 11 markette çalışmaya başlayan LoweBot, biraz da bu tehdit algısının geleceği için ipuçları veriyor.

LoweBot, alışveriş yapanlara aradıkları ürünleri bulmasına yardımcı oluyor. Bu robot, birden fazla dili anlayabiliyor ve hiç boş durmuyor. Markette müşteri olmadığı zaman, ürünleri tarıyor, fiyatları kontrol ediyor ve rafta olması gereken ama yerinde olmayan ürünleri tespit ediyor.

*          *          *

2016 yılının trendlerinden bahsederken, dijital asistanların hayatımızdaki öneminin artacağına vurgu yapmıştım. Belki de Siri’yi, robotların Havva’sı olarak nitelendirebiliriz.

Yazar ve girişimci Martin Ford’un “Rise of the Robots” (Robotların Yükselişi) kitabında da belirttiği gibi, yapay zeka (AI) ve robotlar, ekonomide ön plana çıkacak.

Oxford Üniversitesi araştırmacılarına göre, önümüzdeki yirmi yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işlerin yaklaşık %47’si otomasyon aracılığı ile yapılacak. Ford’a göre, gelecekte robotların iş hayatında ağırlığı artarken, insanlar daha verimli, daha girişimci ve fikir odaklı işlere yönelecek.

Wired dergisine verdiği röportajda Martin Ford, insanların işsizliği yerine, yeni iş sahalarının oluşacağı fikrine inandığını, 1800’lü yıllarda Amerikan işgücünün %80’nin tarımda istihdam edildiğini, şu an ise bu oranın %2 olduğunu söylüyor. Ford’a göre, mekanikleşme ekonomiyi tahrip etmedi; aksine gıda fiyatlarını düşürdü, verimlilik ve sonuçları açısından daha iyi bir noktaya getirdi.

Sonuçta;

İleride robotların iş hayatında aktif olacağı ve işleri bizim adımıza yapacağı belli olmaya başladı. Bugünün gerçeği ise şu:

Yeni işler ortaya çıkacaksa ve insanoğlunun bu yeni işler için yeni bilgi ve yeteneğe ihtiyacı olacaksa, bugünden eğitim politikamızın yarına göre yeniden ayarlanması gerekiyor.

Çünkü, gelecekte “insan” ile “insansı”nın bir arada olacağı bir dönemi yaşayacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s