Money 20/20 üzerinden bize ait tespitler

Her sektörün kendine ait küresel buluşması, gelecek trendlerini görmek ve başımıza geleceklerle ilgili ipucu edinmek için doğru mecraların başında gelir.

Bu işin sektör üstü “prima donna”sı Davos toplantılarıdır. Dünyanın gidişatı ile ilgili konuların gündeme alındığı Davos toplantılarında küresel ekonominin geleceği hakkında bilgi edinebiliriz.

Finans teknolojisinin bu anlamda en önemli buluşması haline gelen etkinlik ise Money 20/20 toplantısıdır. Toplamda 11 binden fazla katılımcıyı ağırladığı tahmin edilen toplantıya 85 ülkeden 4 bin 500 şirket temsilcisinin katıldığı düşünülüyor. Bizim topraklardan bu toplantıya katılanların verdiği bilgiye göre, Türkiye’den de 30-40 kişilik bir ekip Money 20/20’yi yerinde izledi. Bu sayıyı ve ilgiyi, finans teknolojisinin Türkiye’deki gelecek planı ile oranlayabiliriz.

Teknoloji üretimi ve üretilen ürünlerin hizmete dönüşmesi artık küresel bir iş oldu.

Bu yazıları okuyanlar, siber güvenlik gibi yeni gelişen konularda devlet politikası geliştiren ülkelerle ilgili yazılarımı hatırlayabilirler.

Ya da İstanbul’da düzenlenen Start-Up İstanbul etkinliğinin ana sponsorunun Estonya Hükümeti olmasını ilginç bulanlar, Money 20/20’ye Türk katılımcı sayısını daha iyi yorumlayabilirler.

Daha önce kaçırdığımız trenlere, şu anda sadece “yolcu” olarak binebiliyoruz. Kompartıman tercihi yapma şansımız da olmadan… Boş bulduğumuz yere otururcasına…

Yalnız bugünün trenleri “hızlı trenler” ve kaçırdık mı, bir daha “üretici” olma şansımız çok zor…

Teknolojiye ve bilgiye erişimde sınırlar kalktı…

Önemli olan yaratıcı fikri, ihtiyaçları doğru okuyabilen ve doğru gelecek öngörülerine sahip girişimci ile insan kaynağı üretebilmek oldu…

Hayaller kuran, dünya görüşünü karşı fikirlerle çarpıştırarak şekillendiren gençlere uygun eğitim modelini bulmak kritik hale geldi…

cnnturk.com’dan Gözde Akgüngör Pamuk’un derlediği haberde de anlatıldığı gibi, “Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip Finlandiya’da özel okul yok, öğrenciler günde 4 saat ders yapıyor, küçük çocuklar oynayarak öğreniyor, sınav yapılmıyor, ileri sınıflarda yapılırsa da sonuçları öğrenciye söylenmiyor.

Öğretmenlerin hepsi yüksek lisans diplomalı, en dezavantajlı çocuğu bile en iyi seviyeye getirecek kadar azimliler ve eğitimde fırsat eşitliği temel prensipleri…”

ABD’de hayata geçen bir uygulamayı Türkçeleştirmek ve sonra bunu ABD’deki kurucusunun genişleme politikasına uygun bir şekilde geri satmak üzerine değil de, bize ait bir sentezle “sahibi olduğumuz” teknolojileri geliştirmek hedefi için konuların derinliğinde yüzmeyi bir kültür haline getirmeliyiz.

Gelelim Money 20/20 etkinliğine…

Geçen yıl Avrupa’da ikinci kez düzenlenen bu toplantı, bu yıl Las Vegas’ta düzenlendi. Mart 2018 yılında ise Singapur’da düzenlenecek.

Bu yıl iki ana konu üzerinde duruldu.

Yapay zeka ve blockchain…

Gartner’in Hype-Cycle’ına veya CEO’ların teknoloji gündemi hakkında yapmış olduğu araştırmalara baktığınızda da bu iki konu önemli bir yer tutuyor.

Bu iki konunun birleştiği yer ise “talep” ve “hız”…

Belki, etkinliğin çıktısı olarak şu dört başlığı ajandamıza yazabiliriz:

  1. Ödeme sistemlerinde artan ve rekabetçiliği tetikleyen talep,
  2. Yapay zeka ve öğrenen makineler alanında yaşanan rekabet,
  3. İnovasyondaki işbirliklerinin rolü,
  4. Bütüncül hizmet üreten dijital bankalar

Visa’nın Kuzey Amerika EVP Grup Üst Düzey Yöneticisi Oliver Jenkyn’in paylaştığı bilgiye göre, son 60 yılda 3 milyar kart ve 44 milyon ticari işletme işlem yapıyordu. Önümüzdeki beş yılda bu rakamın 30 milyar karta ve bir buçuk milyar ticari işletmeye ulaşması bekleniyor. Bu, ödeme sağlayıcılarının ve yürütücülerinin daha fazla pazarı paylaşmak için yarışacakları anlamına gelir; bu da nihayetinde rekabeti engelleyebilir ve endüstrinin rekabetçi savaş alanını tecrübe etmek üzere değiştirir.

Önemli mucit ve Fütürist Ray Kurzweil, “2029 yılına kadar, geçerli bir Turing testini geçeceğimize inanıyoruz”, diğer bir deyişle, “İnsanın, zekada karşılaştırılabilir olan makinelerden yaklaşık on yıl geride kalıyoruz” paylaşımında bulundu.

Etkinlikte Dr. Swami Sivasubramanian’ın (VP Amazon AI, AWS) “Makine Öğrenme Rönesansı” başlıklı sunumunda, Yapay Zeka’nın (AI), her iki alanda da bulunan büyük miktarda verilerin hızlarını arttırarak ve daha fazla karmaşıklıkla uyguladığından bahsetti. Sivasubramanian’a göre, finansal hizmetler, kurumlarının duvarları ve bulutları içinde ve öğrenen makineler, büyümenin geleceği ve kesintisiz müşteri deneyimlerine yol açan önemli bir taşıyıcı olduğu çok açık. Ona göre şirketlerin sorması gereken, “Basit etkileşimler için maliyetli çağrı merkezi işlemlerinin yerine geçmek için sohbet odaları mı geliştiriyorlardı yoksa kişiselleştirmeyi güçlendirmek ve artırmak için veri yönlendirmeli bilgiler geliştiriyorlar mıydı?” sorusu oldu.

Finans kuruluşlarının yeni nesil yeteneklerle işbirliği yapması gerekliliğini vurgulayan sunumlarla, mobil bankacılık evriminin süreçlerini anlatan konuşmacılar, bilgi toplumunun temellerini oluşturan gelişmelerin, finans teknolojisi alanındaki uygulamalarından bahsettiler.

Bu çağın kurgusu ve işin özü belli aslında.

Önemli olan, bize ait uygulamacılarını iyi yetiştirmek.

Amerika’yı da yeniden keşfetmeye gerek yok belki de.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s