Bursa Sanayisinin, dijital dönüşüm ışığında Sanayi 4.0 Adaptasyonu için Çalışma

Bugüne kadar farklı sivil toplum kuruluşları, özellikle Almanya menşeili bir kavram olan “Sanayi 4.0” üzerine farklı tespitlerde bulundular. Uluslararası danışmanlık firmaları, üniversiteler ve dijitalleşme yolunda fikir üreten think-thank kurumları sanayinin ve üretimin geleceği için yol haritaları hazırladılar.

Bu yol haritalarının temeline baktığımızda, genel bir perspektifte “Ne Yapmalı? (What to do?)” üzerine orta ve uzun vadede ne yaşayacağımız ve bu dönüşümün getirileri önemli bir yer tutmaktadır.

Bu yol haritaları ile başımıza ne geleceğini görebiliyoruz.

Peki, yüzyıllardan beridir üretim bilgisine sahip bir kent bu tespitler ışığında neden bu dönüşümü kendi insan kaynağı ve üretim teknolojileri ile değiştiremez?

Her yıl, birçok yurtdışında inceleme gezileri yapan iş insanları, akademisyenler kamuya açık kaynaklarda yaptıkları gezintilerle ulaşabilecekleri bu bilgiyi neden kendi alanlarında uygulamaya hemen koyamazlar?

Burada temel sıkıntı, raporlarda genellikle belirtilmeyen “Nasıl Yapmalı? (How to do?)” kısmındaki eksiklikten kaynaklanmaktadır.

Bir kentin dijitalleşmeyi algılama eşiği diğerinden farklı olabilir. Kentte bulunan vizyonerlerin sayısı, konvansiyonel iş yapan insanları etkileme konusunda yeterli olmayabilir. Kent, dönüşüm için kendi bilgilerini üretme konusunda stratejik davranmıyor olabilir.

Hatta, kentin üretim sistemi belli ana sektörler etrafında kümelendiğinden, şirketlerin mevcudiyetini devam ettireceği talebin belirleyici unsurlarının önceliğinde böyle bir “dönüşüm” gereksinimi yoksa, bir kent rekabetçiliğini güçlendirmek yerine, dolaylı bir şekilde bu gelişmeleri takip edebilir.

Bütün bu tespitler, aşinayken bence Sanayi 4.0’ın neler getireceğinden çok, dönüşüm sürecini kişiselleştirmek (bir kente özgü tasarlamak) daha büyük bir anlam ifade etmektedir.

Diğer kentlerin hangi süreçlerden geçtiği, örnek sanayilerin neler yaptığına bakmak ve toplu bir dönüşüm için strateji üreterek, kentin ortak bir yol haritası etrafında toplanmasına sebebiyet vermek, işin sonucundan daha önemlidir.

İşin çıktısına odaklanmak, dünyanın nereye gittiğini tespit etmek bugün için paye kazandıran bir durum olsa da, girdinin şekillenmesine aracılık etmek yıllar sonra bile anılacak bir iş yapmakla eşdeğerdir.

Bu çalışmanın amacı da, küresel ölçekte üretilmiş bilgiden (çıktıdan), Bursa özelinde bir dönüşüm çalışması için temel çıkış metni (girdi) üretme amacını gütmektedir.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz:

Bursa_nın_Sanayi_4_0_Dönüşümü

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s