Blockchaın, sektörü süpürecek mi, kârlı hale mi getirecek?

Fintechtime Kış Sayısı

Bir gelecek turu yapmak istediğinizde, ilk ilginizi ne çeker?

Mars’a gitmek mi?

Ölümsüzlük iksirinin bulunduğu ana gitmek mi?

Heyecanla beklediğiniz buluşların kullanıldığı zamanlara bakabilmek mi?

Bunların hiçbiri olmayabilir… Şimdilik… Bu sebeple, gelecekte hangi teknolojilerin ağırlıkta olacağını bilmek bile işimizi görür diye düşünüyorum.

Geleceğin değişim yaratacak teknolojileri hangileri?

Teknolojinin geleceği hakkında öngörüleri ile meşhur danışmanlık firması Gartner, yapmış olduğu bir araştırmanın sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Bu araştırmaya göre, “Size göre hangi teknolojiler organizasyonunuzu değiştirecek?” sorusuna verilen cevapların alt metinlerini iyi okuyabilirsek, oturduğumuz yerden astral bir gelecek seyahatine çıkabiliriz.

Araştırmada cevapların %81’i “Gelişmiş Analitik”, %48’i “IoT”, %43’ü “Dijital Güvenlik”, %40’u “İş Algoritmaları”, %22’si “Öğrenen Makineler”, %19’u “Görselliğe Dayalı Müşteri Asistanları”, %13’ü “Artırılmış Gerçeklik”, %10’u “Blok zinciler” ve %7’si ise “Otonom Araçlar” şeklinde verildi.money_2020_resim_1Money 20/20’nin gündeminde Blockchain de vardı.

İşe finans teknolojisi açısından bakarsak, ilk üç sıra doğrudan sektörü etkiliyor. Sonrasında da, 23-26 Ekim tarihleri arasında düzenlenen, finans teknolojisi sektörünün en büyük etkinliği Money 20/20’de gündeme fazlasıyla gelen “Blok Zincirler” (Blockchain) teknolojisi var.

Aslında Blockchain’i, bitcoin’in temelinde yatan teknoloji olarak tanıdık. Sağladığı temel avantaj, şifreli işlem takibi için dağıtık bir veritabanı olması… Bu teknoloji ile, veriler bir blok oluşturulacak şekilde birbirine bağlanıyor. Şifreli bir sistem olduğu için blok oluştuktan sonra, dağılmıyor. Blok içinde bir veriyi değiştirmek gerektiğinde, bloğun onayı gerektiğinden manipülasyon girişimlerinin önüne geçiyor.

Blockchain, finans teknolojisinde devrimsel bir değişim yaratacak.

Beni ilgilendiren kısmı, teknolojinin detaylarından çok, sektörde yaratacağı devrim. Her ne kadar şu an yoğunlukla kullanılmasa da, alıcı ile satıcının arasındaki işlemlerde aracıları ortadan kaldıracak olması, bence finans teknolojisinin kullanımı açısından sektörde büyük bir değişim yaratacak.

Sistemin, sabit gider oluşturan belli bir sahibinin olmaması ise işlem maliyetlerinin de düşmesine yol açacak. Verilerin farklı ağlarda tutuluyor olması ve bu verilere bloklar aracılığı ile ulaşabilmenize imkan tanıyacak sonsuzluk hissi, ana yapıları olumsuz etkileyebilir. Blok mantığında, kriptoloji ile korunan veriler silinemez hale geliyor. Yani siz bir veriyi silecekseniz, o bloktaki bütün yapıların onayı gerekiyor.

Bu, finansal işlem mantığını yeniden yapılandıracak.

Peki, güven?

Yeni bir güven anlayışından bahsediyoruz.

Temel yapıların, bu teknoloji ile etkileneceğini söyleyenlerin sayısı da az değil; Google’ın sonu gelecek diyenler… Bankacılık sektörünün bu teknoloji karşısında direnemeyeceğini söyleyenler….

Goldman Sachs, Blockchain’in her şeyi değiştireceğini iddia ediyor. Gelecek öngörülerinde, birçok değişime değinen uzmanlar, Blockchain’in en etkili değişim aracı olacağı tespitini yapıyorlar.

Hatta bir tez, bankacılık sektörünün 2019 yılında geleceğinden bahsediyor.

Bankalar ise bu teknolojiye, giderlerini düşürecek ve maliyetleri aşağıya çekecek bir teknoloji olarak bakıyorlar. NASDAQ, Citibank, Deutschebank ve Bank of America şu anda Blockchain teknolojisini yakından izleyip, ekipler kurarak yeni Start-Up’lar oluşturuyorlar.

resi%cc%87m2A’dan Z’ye her şeyi değiştireceği söylenen Blockchain teknolojisi için strateji üretmek önemli bir hale gelecek.

Sonuçta, değişim hangi yönde ve nasıl olur, bugünden kestirmek zor. Ama çoğu şeyin A’dan Z’ye değişeceği kesin.

Örneğin, bir müzik platformuna üyesiniz. Bu müzik platformundan, sevdiğiniz şarkıyı dinleyebilmek için o müzik platformuna bir komisyon ödemek zorundasınız. Ancak, Blockchain ile birlikte herhangi bir aracıya ihtiyacınız olmadan, doğrudan muhatabınızla aranızda işlem transferi yapabileceksiniz.

Ya da bir araç satacaksınız. Eskiden olduğu gibi, notere gidip bir anlaşma yaptığınızı beyan etmeniz gerek kalmayacak. Akıllı kontratlar (Smart Contracts) sayesinde, merkezi bir yapı olmadan Blockchain aracılığı ile bilgi ve para, bu işleme bağlı kayıtlar aracısız olarak transfer edilecek.

Eskiye ait güven yapılar; bankalar, noterler, sigorta şirketleri, finans sektöründeki oyuncular başta olmak üzere bu değişimden etkilenecekler.

Şeffaflıktan çekinen veya komisyon oranları ile yaşamını devam ettiren yapıların mevcudiyeti risk altında…

Şu anda konuşuluyor… Ama ileride aksiyona dönüşecek.

Bunu nereden anlıyoruz?

Bu konuya odaklanmış Start-Up’lar işe başlamışlar bile…

Danimarka’da Liberal Alliance Partisi oylamasını Blockchain ile yapıyor…

Vasiyet, mücevher kayıtları, patent ve marka kayıtları, nerede olduğunuz ile ilgili bilgiler gibi dijitalde tutulabilecek neredeyse her şey ile ilgili Start-Up’lar çözümler üretmeye başlamışlar.

Hep söylediğim bir şey var; finans teknolojisi ve bankacılığın geleceği, tıpkı yıkıcı inovasyonun temelinde olduğu gibi “açıklık” ve “işbirliği” yatıyor.

Türkiye’de bankalar, start-up’ları desteklemez, merkezi bir finans teknolojisi inovasyon laboratuvarı kurmazlar ise kendi vizyonlarına erişemeyecekler.

Şimdi, can alıcı soruyu soralım…

Sizce, Türkiye’de hangi bankaların Blockchain stratejisi var?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s