Bankacılık ve finans sektöründe 2019’un teknoloji trendleri

indir (5)

Son beş yıl içinde yaşadığımız hıza ve değişime baktığımızda, gelecek ile ilgili öngörülerimizi sürekli revize eder hale geldik. Yeniliklerin hayatımıza girme ve kabullenme süresi kısaldı. Açıklık ve işbirliği çerçevesinde her bilgi, başkaları tarafından da işlenip, sonuçları yeni bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Finans teknolojisinin bildiğimiz yapıları, bozucu ve yıkıcı uygulamalarla değişime zorlanıyor. Değişen insanla birlikte, bu yaşanan zorlamalar yeni bir ekosistemin ortaya çıkmasını sağlıyor.

PwC’nin “Finansal Hizmetler Teknolojisi 2020 ve Ötesinde: Bozulmayı Kucaklama” başlıklı raporunda, finans teknolojisindeki küresel yatırımların 2014’ten bu yana 12 milyar doları aştığını ve bu rakamın 3 kat büyüme demek olduğu ifade ediliyor. Raporun bütününde, finansal değer süreçleri incelenerek, finans teknolojisinin 2019 yılı için karşımıza çıkacak yeni trendleri sunuluyor:

1- Akıllı Bankacılık Kanalları

Müşterinin tercihlerinin sürekli değişmesi ve beklentilerinin kişiselleşmesi, bankacılık sisteminin, kullanıcılarının davranışlarını inceleyerek üreteceği kullanım tercihlerine odaklanan yeni ara yüzlerin üretilmesine olanak tanıyacak. Rekabet avantajı, kişiselleştirme seviyesi yüksek ve son kullanıcı memnuniyetini artırmış bankaların olacak.

2- Çok Deneyimli Bankacılık

Bir müşterinin hayatını idame ettirdiği her kanalda bankalara erişimi sağlanacak.

Müşteri, mobil uygulamalar, web, akıllı hoparlörler, dijital sesli asistanlar ve daha fazlası gibi birden çok kanal aracılığıyla bir banka ile etkileşimde bulunacak.  Burada ana mesele “tutarlılık” ve “süreklilik” olacak.  Rekabet avantajı ise artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve daha fazlasını sunan piyasa aktörlerinin olacak.

3- Ses Destekli Bankacılık

Günümüzde de ses bankacılığı, dijital asistanlar aracılığı ile kullanılır hale geldi. Ancak 2019’da, akıllı hoparlörlerin (Amazon Echo, Google Home ve Apple HomePod) daha fazla popüler olmasıyla ses bankacılığı daha da yeni bir hal alacak. NLP (Doğal Dil İşleme) becerilerinin artmasıyla, bankacılık faaliyetlerinde akıllı hoparlörlerin dönemi başlayacak.

4- Bankacılıkta Dar AI

AI (Artificial Intelligence), yavaş yavaş hayatımızın her alanına giriyor. Finans sektörü de bu yayılımdan payını almaya başladı ve bu yayılım kısa vadede daha kabul edilebilir bir gerçeklik olacak. Özellikle işgücü gerektiren görevlerin otomatikleştirilmesinde, dar alanda (belli bir görevin yerine getirilmesi, kısıtlı alanlarda) AI, bankacılık ve finans sektöründe adından daha fazla söz ettirecek.

5- Açık Bankacılığın Yükselişi

Açık bankacılık, üçüncü taraf geliştiricilerinin hesap sahipleri için daha fazla mali şeffaflığın önünü açacak. Kullanılacak API’lerle, kullanıcı lehine ortaya çıkacak yeni uygulama ve hizmetler bankacılığı ve finans sektörünü olumlu yönde etkileyecek. Örneğin, Hindistan’da UPI, birden fazla banka hesabını, katılımcı bankaların tek bir mobil uygulamasına dönüştürerek, çeşitli bankacılık özelliklerini, sorunsuz fon yönlendirme ve tüccar ödemelerini tek bir platformda birleştirmesi buna örnek olarak gösterilebilir.  Müşterinin talep ettiği esnekliği sunacak bu uygulamalar ülkelerin kalkınmasında birer kaldıraç rolünü üstlenecekler.

6- Kurumsal Katılım

Bankacılık ve finans sektörü, müşterisinin zaman yönetimi açısından finans teknolojisi için uygulama üreten şirketlerle işbirlikleri ve ortaklıklar kurmaya başladı. Bu ortaklıkların ürettiği çözümlerin meyvelerini 2019 yılında daha fazla almaya başlayacağız. Müşterinin süreçlere kurumsal katılımın önünü açabilmek adına hem süreçlerin basitleştirilmesinde, hem de süreçlerin beklentiyi karşılamasında bu işbirlikleri nokta atış çözümler üretecekler.

7- Bağlı Bulut Hizmetleri

Bulut teknolojisine bağlı yeni uygulamalar her geçen gün yeni çözümlerle karşımıza çıkıyor. Bankacılık ve finans sektörü, müşterilerinin verilerinin güvenliği odağında bulut sistemine hep temkinli baktı. Ama 2019, yeni gelişen teknolojilerle bu konuda da bir denge yılı olacak. CRM, İK ve finansal muhasebe gibi konularda tercih edilen SaaS yazılımlarının yanı sıra, önümüzdeki yıl ödemeler, havale işlemleri, kredi puanlaması, hesap faturalandırması ve daha fazlası buluttaki yerini alabilir.

8- Veri Gizliliği Çerçevesi

Kişisel kimlik verilerinin toplandığı finans sektörünün önümüzdeki yıllarda temel meselesi hassas verileri nasıl ele aldıkları olacak. Üçüncü partilerin bu verileri sunulan çerçevede kullanımı, ortaya çıkabilecek yeni güvenlik tehditleri ile kullanıcı kaynaklı veri gizliliği endişeleri 2019 yılında bankacılık ve finans sektörünün gündeminde önemli bir yer teşkil edecek.

2019 yılı, bozucu ve yıkıcı gelişmelerin bankacılık ve finansal hizmetler sektörünü daha da fazla değiştireceği, müşteri davranışlarının sektörün temel taşlarını yeniden şekillendireceği bir yıl olarak hatırlanacak .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s