Büyük konsolidasyona hazırlıklı olun

post-deal-480x150

Dijital dünyanın kendi içinde yeniden şekillendiği ve gelecek hayatımızla ilgili bazı ipuçlarının yavaş yavaş ortaya çıktığı bir dönemdeyiz. Bu ay size, içinde fırsatlar barındıran büyük bir tehlikeden bahsedeceğim.

Başlıyorum.

Dünyanın en büyük medya kuruluşu kimin olacak?

Facebook’un… Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Facebook, büyük medya kuruluşlarıyla anlaşarak, gelir paylaşımı modeli yöntemiyle dünyanın en büyük medya devi olmaya hazırlanıyor. Bakkalların, süpermarketler karşısında aldığı yenilgi gerçeğinden yola çıkarsak, dijital toplum bu kültüre beklendiğinden de çabuk alışacak. Ya da dijital yayın yapan platformlarının evlere ne kadar hızlı girdiğini düşünürsek, hayatımızda nelerin hızla değişeceğini tahmin edebilirsiniz.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi kimin olacak?

Google’ın… Wall Street Journal‘de yayınlanan yeni bir habere göre Google arama sonuçlarında çıkan sonuçlar için bir de ”Satın Al” butonu tasarlayarak, aradığımız şey ile ilgili satın alma işlemini de kolaylaştırmayı amaçlıyor. Google almak istediğimiz ürüne bizi kolaylıkla ulaştırmayı planlıyor. Google algoritması, daha fazla erişim isteyen site sahiplerini matematik ve içerik profesörü yapmıştı; şimdi de ürün satanlar amiral gemisinin içinde yer almak için yeni anlaşmalar imzalamak zorunda kalacaklar. Ya alamazlarsa?

Dünyanın en büyük bedava kazanılan içeriğine kim sahip olacak?

Periscope… Geçenlerde bu uygulama üzerinden Türkiye’nin ilk marka lansmanını yapan biri olarak, şunu öğrendim ki, 24 saat içinde yaptığınız yayınların kayıtlarını indirmiyor ya da silmiyorsanız, Periscope bütün telif haklarının otomatik olarak sahibi oluyor. Bu şu demek, kendi elinizle bir kartele yayınlarınızın telif hakkını sorgusuz sualsiz devrediyorsunuz.

Dünyada satın almalar azalacak mı, artacak mı?

Artacak. Bugün hem uygulama, hem de alışveriş temelli tüm e-ticaret siteleri, küresel ve aynı konuda çözüm üreten bir internet girişimi tarafından satın alınmaya başladı. Hatta çoğu girişimci, kendi fikrine odaklanmak yerine, yurtdışındaki bir örneğin “Türkçe kişiselleştirilmiş” halini projelendiriyor. Küresel şirketler de yerel pazarlara sıfırdan girmek yerine bu projeleri satın almak yoluna gidiyor. Bunun en son ve en parlak örneği yemeksepeti.com’un Delivery Hero tarafından 589 Milyon Dolar’a satın alınması oldu.

Gelecekte yaşanacak büyük konsolidasyon için örnekleri artırmak mümkün.

Fiili durumu resmettikten sonra gelelim analize;

  • Geleceğin dünyasında internet tam bir özgürlük alanı olmayacak. Konvansiyonel ticarette şekillenen küresel konsolidasyon, dijital ortamlarda da oluşacak. Biz bakkallarımızı bırakırken, nasıl bir şey hissetmemişsek, dijital konsolidasyonda da bir şey hissetmeyeceğiz.
  • Bu konsolidasyon, büyük karteller doğurunca özgürlük konusunda tavizler artacak. Sermaye büyüdükçe ve yöneten sayısı azaldıkça, kuyruğun bütününe müdahale daha kolay bir hale gelecek.
  • Ülkeler üstü kurumların veya şirketlerin “Big Data”ya bu kadar fazla sahip olması, devletlerle karşılıklı bir çıkar anlaşması unsuru olacak. Bu yolla, internetin içinde yaşama şansı bulan tüm marjinallerin standartlaştırılma süreci hızlanacak.
  • Şu an gönüllü bir şekilde her bilgimizi paylaştığımız ve geniş tabana yayılan bu tip uygulamaları hayatımızın önemli bir parçası haline getirmemiz, geri dönüşü olmayan bir yola girmemizi de sağlıyor. Dijital göç tamamlandığında, konsolidasyon bize “Oyunun yeni kuralları bu” dediğinde çok geç olabilir.

İnternet üzerinde proje üretenler bu gerçeklere dikkat ederlerse, konsolidasyon sürecinde “satın alınma” şansı yüksek olacak. Bu konsolidasyonun ihtiyacı olan yeni çözümler üretenler (mobil, giyilebilir teknoloji, vb.) ilgiyi üzerinde toplayacak. Kullanıcıların sahip olacağı fırsat ise bu tespitler ışığında, kendi alternatiflerini “yedeklemek” olacak.

Ya da “mutlak teslimiyet”…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s