Roubini, Geleceği Kısır Bir Perspektifle Okuyor

indir

 

ROUBİNİ, GELECEĞİ KISIR BİR PERSPEKTİFLE OKUYOR

New York Üniversitesi Profesörü Nouriel Roubini’nin, Project-Syndicate sitesinde kaleme aldığı yazısındaki “”Geleceğin fabrikalarında sadece 1 işçi ve binlerce robot olacak. 3D yazıcı teknolojisiyle birlikte gelişecek yazılımlar yetenekli çalışanlara kapıları açacak. Ancak istihdam yaratma odaklı ekonomik stratejiler uygulanmazsa işgücü talebinin yönü belirsiz olacak” tespitini değerlendiren Digital Age Köşe Yazarı ve geleceğin kırılma noktaları üzerine konferanslar veren iletişimci Tolga Yücel  “2020 yılında 50 milyar makinanın birbiri ile konuşacağı ve yıkıcı bir inovasyonla geometrik bir hızla değişen dijitalleşme sürecini, tek bir açıdan değerlendirmek ve bu konuda politika üretilmesini önermek, gelenekçi ve malumun ilanı olan bir tespit. Roubini, geleceği kısır bir perspektifle okuyor” diyerek açıklamalarda bulundu.

Küreselleşmenin yarattığı iklimle, gelişen teknolojilerin “fabrika”, “üretim”, “insan kaynağı” ve “entelektüel sermaye” gibi başlıklarda yaratacağı değişikliklerin tek başına ele alınmasının yeterli olmayacağını, esas mesele olan dijitalleşmenin şekillendireceği dünyanın her alanı için bütünsel politikalar üretilmesi gerektiğini söyleyen Tolga Yücel:

“Halen dünyanın sadece üçte biri internet dünyasında… Ülkeler arası erişim ve gelişmişlik sorunları, ortaya çıkacak kültürel ve sosyolojik farklar makro düzeyde etkili olacak. Bu ülkelerin entegrasyonu için temel politikalar üretilmeli, istihdam politikaları bu ülkelere özel bir dönüşümü içermeli. Diğer yandan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise, mevcut eğitim sistemi ile “sıradanlar” ile “farklılaşabilmişler” arasında bir uçurum olacak. Bu uçurum için de, şimdiden ülkelerin eğitim politikalarını yenilemesi lazım. 3D yazıcılar, giyilebilir teknolojiler, robot teknolojileri ve veri bilimi ile birlikte yeni meslekler, yeni şirket yapıları ortaya çıkacak. Bu da “üretim” ve “işbirliği” kavramlarını yeniden şekillendirecek. Fabrika, üretim yeri, girişimci gibi tüm kavramlar da bu fırtınadan nasibini alacak. Bu değişimler için de ülkelerin üretim, ticaret, kaynak ve malın değeri gibi konuları düzenleyecek politikalar üretmesi gerek. Gen teknolojilerinde yaşanacak gelişmelerin insan ömrünün uzamasına yönelik beklenen katkısı, kariyer sürelerini, emeklilik politikalarını doğrudan etkileyecek. Anlayacağınız, Roubini’nin bahsettiği sorunu çözebilmek için sadece istihdam politikalarını yenilemek yeterli değil. Bütünsel bir yaklaşıma ihtiyaç var” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s