Yeni Normal

William Safire’in 1968 yılında politika sözlüğünde ilk kez kullandığı “normalcy” normalleşme kavramı, o günden bugüne çok yerde kullanım olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Normal (The New Normal) kavramı da bu kökten türeyen ve özellikle teknolojik gelişmeler, bilgi çağı ve küreselleşme sonrası ekonomilerde, iş yapış biçimlerinde oluşacak değişimleri anlatmak üzere 2000’li yıllarda çokça kullanılan bir kavram.

Büyük Durgunluk (Great Ressesion) sonrasında, küresel krizin yaralarını sarmaya başlayan ekonomiler, yaşanacak normalleşme süreci için de yeni normal kavramını sıkça kullanmaya başladılar. 2010 yılındaki Davos Zirvesi’nde bu kavram tartışılmaya başladı. Hatta kimileri bu döneme aynı zamanda Büyük Yeniden Kurulum (Great Reset) diyorlar.

Özellikle ABD’de yaşanan etkilerine baktığımızda, Türkiye’de de çok şey eskisi gibi olmayacak.

Evde eğlence, aile büyükleri ile beraber yaşama, kamu sektörüne iş açısından ilginin artışı, psikolojik olarak kariyer hırsında düşüş, tasarruftaki artış, tüketimin fiyata odaklanması, dışarıdaki yemeklerde azalma, ikinci ele rağbet, lüks tüketimden vazgeçme, itibarın artması, iş garantisi baskısı, emeklilik riskleri, konut ihtiyaçları, üreme sayısı, vb. kiralamada artış, borçlanma refleksleri gibi benim gördüğüm bazı yansımaları olacak!

Bu blog’da artık, bu yeni normalin ipuçlarını tartışmaya başlayacağız!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s