Davos’ta “yeni normal” aranıyor

Küresel ekonomik düzende “yeni normal” aranıyor. “Daha az risk”, “daha çok ihtiyatın” aranacağı yeni küresel mali sistemde “yeni normal”, daha çok düzenleyici ve denetleyici önlem içeriyor.
 

Davos Zirvesi’nde, küresel krize neden olan eski standart ve sistemlerin yerine, yeni normalleşmenin kuralları tartışılıyor.1929 Dünya Ekonomik Buhranı’ndan bu yanaki en büyük krizin ortaya çıkmasında katkıda bulunan Bretton Woods sistemi sorgulanırken, “Yeni Bir Bretton Woods” için küresel risk ve sistemik hataların araştırıldığı panellerde, çözüm yolları da araştırılıyor.

Daha çok düzenleme ve denetleme olacak

Yeni normalin prensipleri belirlenirken, yeni küresel mali sistemde, “yeni normal” daha çok düzenleyici ve denetleyici önlem içeriyor.

Bankacılık sistemindeki ihtiyatların artırılmasını da öngören sistem, ekonomistlere göre, bir anlamda “ak akçe, kara gün içindir” prensibiyle hareket edecek.

Ekonomistler, örneğin, eski düzende, bankaların riskli yatırım alanlarına yönelerek bankacılık ana faaliyet alanı dışında hareket ettiklerini, ihtiyat bulundurmanın karlı bir hareket olarak görülmediğini, ancak “yeni normal” düzeninde, ihtiyatın önemli olacağını vurguluyor.

“Daha az risk, daha çok ihtiyat”

Yeni normallerin temelinde daha az risk, daha çok ihtiyat olacağını belirten ekonomistler, eskiden tamamıyla piyasanın kendi mekanizmasıyla düzelmesine bırakılan mali sistemin, yeni düzende, genel ekonomideki tüm resmi görebildikleri için ulusal ve uluslararası resmi mali kurumların da sisteme daha etkin katılarak, gözetleyeceklerini ifade ediyor.

Ekonomistler, Davos toplantılarının da ana teması olan, yeniden düşünerek, yeniden tasarlayarak inşa edilecek yeni normalin belirlenmesiyle, yatırımların önünü açacak öngörülebilirliğin de güçleneceğini vurguluyor.

http://www.cnnturk.com/2010/ekonomi/dunya/01/28/davosta.yeni.normal.araniyor/561294.0/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s